پیشگامی منطقه9 تهران در اجرای طرح تحول نگهداشت شهر
پیشگامی منطقه9 تهران در اجرای طرح تحول نگهداشت شهر
سکان نیوز؛ طرح تحول نگهداشت شهر با هدف آراستگی سیمای شهر، ارتقای خدمت رسانی شهری و افزایش رضایتمندی شهروندان در محلات منطقه9 در حال اجراست.

به گزارش سکان به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه9، طرح تحول نگهداشت شهر به عنوان نخستین دستور اجرائی شهردار تهران و سند خدمت رسانی به شهروندان پایتخت ابلاغ و اجرا شده است. این طرح با توجه به تاکید شهردار تهران بر رفع مشکلات و چالش های شهری و رویکرد ایجاد تحولی نوین در قالب نگهداشت شهر طی زمان بندی ۶۰ روزه در منطقه9 کلید خورد.

– طرح تحول نگهداشت شهر، یک اقدام جهادی در حوزه مدیریت شهری است
محمد جواد خسروی شهردار منطقه9 با تاکید بر اینکه طرح تحول نگهداشت شهر یک اقدام جهادی در حوزه مدیریت شهری است گفت: در کنار وظایف ذاتی و روزمره شهرداری تهران با تدابیر و رویکرد جدید تحولی در خدمت رسانی به شهروندان پایتخت صورت خواهد گرفت.
وی با تاکید بر اینکه طرح تحول نگهداشت شهر، طرحی جامع در حوزه های خدمات شهری و محیط زیست، اجتماعی و فرهنگی، عمران، شهرسازی و ترافیکی است افزود: در واقع این طرح نخستین دستور شهردار تهران است که به مناطق و نواحی ابلاغ شده است.
خسروی ادامه داد: این طرح بدون بار مالی اضافه به شهرداری و شهروندان اجرا خواهد شد و قرار است با رویکردی جهادی از ظرفیت های موجود در شهرداری نواحی و مناطق و نیز پیمانکاران مناطق، استفاده بهینه و حداکثری شود.
شهردار منطقه9 با بیان اینکه خدمت ماندگار و موثر تنها با همراهی مردم ممکن است ادامه داد: در این راستا نخست شناسائی و احضا چالش ها و مشکلات شهروندان در دستور کار است و در گام دوم اقدام عملی و تدابیر برای حل مسائل و بهبود وضع موجود انجام خواهد گرفت.
وی تعامل با شهروندان را یک اصل مدیریتی برشمرد و گفت: در این راستا و برای اطلاع رسانی از مطالبات و مطلوبات افکار عمومی از نخستین روزهای کاری دیدارهای مردمی را در دستورکار قرار داده تا بتوانیم ضمن شناسائی مشکلات، رضایت شهروندان را جلب کنیم.

رصد مشکلات مردم از دیدارهای مردمی و جلسات حضوری

شهردار منطقه9 اضافه کرد: به منظور رصد مستقیم وضعیت محلات منطقه9، از درگاه¬ها و مسیرهای مختلف اعم از سامانه های نظارتی، شبکه های اجتماعی مجازی و ارتباطی، ملاقات حضوری، حضور بین مردم محلات و مساجد، دیدار با گروه های مرجع، نخبگان محلی و معتمدین محلی اقدام به دریافت نظرات مردمی و مشکلات آنها کردیم.
وی با تاکید بر رویکرد محله محوری اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت مساجد و گروههای جهادی محلات می توان روند خدمت رسانی را سرعت بخشید.

طرح تحول نگهداشت شهر در حوزه خدمات شهری

خسروی در ادامه با ذکر برخی اقدامات حوزه خدمات شهری و محیط زیست در راستای طرح تحول نگهداشت شهر گفت: در این حوزه، تعداد 400 مخزن جدید زباله در محلات نصب خواهد شد که مخازن زباله در منطقه تعمیر و رنگ آمیزی شده و تعداد 172 زیر مخزنی جدید نیز نصب شده است.
وی افزود: شست و شوی معابر، لایروبی انهار و کانال ها نیز در دستور کار بوده است که با همت اداره مسیل ها و قنوات به صورت مستمر در حال انجام است.
طرح تحول نگهداشت در حوزه حمل و نقل و ترافیک
شهردار منطقه9 در خصوص ساماندهی امور ترافیکی در راستای اجرای طرح تحول در نگهداشت شهر نیز توضیحاتی ارائه کرد.
وی در ادامه گفت: ساماندهی المان ها و تجهیزات ترافیکی در دستور کار معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه قرار گرفته است.
خسروی اضافه کرد: در قالب این پروژه و در مدت دو ماه نسبت به ساماندهی 360 عدد علائم عمودی ترافیکی، تجدید خط کشی 390 بلوک عابر پیاده، تجدید 100.000 متر خط کشی محوری، نصب و مرمت 270 متر گاردریل، نصب و مرمت 490 عدد استوانه ارتجاعی، تعویض 40 عدد بشکه ترافیکی، مناسب سازی ورودی یک ایستگاه مترو ، مرمت 6 عدد سرعتگیر، احداث یک سرعت کاه، نگهداشت 82 ایستگاه اتوبوس و تاکسی منطقه و نگهداشت تجهیزات 2 پایانه حمل و نقل عمومی منطقه اقدام خواهد شد.

طرح تحول نگهداشت شهر در حوزه فنی و عمرانی

شهردار منطقه9 با اشاره به اقدامات عمرانی که در دوماهه اول پاییز 1400 در محلات منطقه به انجام رسیده است نیز گفت: پخش 1000 تن آسفالت به صورت مکانیزه در میدان آزادی و بزرگراه سعیدی حدفاصل میدان آزادی تا تقاطع هاشمی انجام شده، علاوه بر این عملیات اجرایی تا میدان فتح در دست اقدام می باشد.
وی در ادامه گفت: پخش 1500 تن آسفالت بصورت دستی و مرمت نوار حفاری و لکه گیری آسفالت در منطقه انجام شده و به صورت مستمر ادامه خواهد یافت.
خسروی دیگر اقدامات حوزه فنی و عمرانی را برشمرد و عنوان کرد: مرمت و بهسازی روکش پیاده روها به مساحت 50 متر مربع، مرمت و بازسازی جداول به طول 90 مترطول در منطقه انجام گرفته است.
شهردار منطقه9 توضیح داد: تخریب و نوسازی انهار و کانیو بطول 450 متر طول در کوچه های برزگر رحیمی و خالقی انجام شده و بهسازی کانیو کوی شیرمحمدی در دست اقدام است، ضمن اینکه تعداد 20 کوچه و خیابان دیگر نیز در برنامه اجرایی تا پایان سال جاری قرار دارند.
– فاضلاب شهری و جمع آوری آبهای سطحی
خسروی با تاکید بر طرح تکمیل فاضلاب شهری در منطقه9 تا پایان سال گفت: به منظور حفاری شبکه جمع آوری آبهای سطحی خیابان دانشگاه هوایی جنوبی به طول 200 متر حدفاصل زرند تا تفرش انجام شده است.
– طرح تحول نگهداشت شهر در حوزه اجتماعی و فرهنگی
احیاء هویت فرهنگی و اجتماعی شهر تهران
وی در ارتباط با رویکرد اجتماعی و فرهنگی شهرداری گفت: احیاء هویت فرهنگی و اجتماعی شهر تهران و توجه به فضای روحی و سبک زندگی شهروندان در زمره اولویت های مدیریت شهری است.
شهردار منطقه9 اضافه کرد: برای ساماندهی امور و رفع چالش های اجتماعی و فرهنگی شهر تهران در زمینه های سلامت، ورزش، آسیب های اجتماعی، امور بانوان نیاز به هم افزایی و هماهنگی همه نهادها و ادارات مسئول داریم.
– ماموریت های اجتماعی مدیریت شهری؛ با رویکرد محله محوری
خسروی با تاکید بر مشارکت شهروندان در اداره امور شهر و ضرورت محله محوری، مهمترین ماموریت های اجتماعی مدیریت شهری را چنین برشمرد: حفظ و ترویج آثار و ارزش ‌های انقلاب، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ساماندهی کودکان کار، حمایت از زنان سرپرست خانوار، تسهیل مشارکت اجتماعی شهروندان، توسعه عادلانه فضاهای ورزشی، ساماندهی و بازتوانی معتادین، ارتقاء سرانه اماکن فرهنگی و هنری، توزیع عادلانه امکانات و خدمات و تلاش برای رفع محرومیت و فقر از روح و کالبد شهر از جمله موارد است.
– حفظ فرهنگ مقاومت، ایثار و دفاع مقدس
شهردار منطقه9 با تاکید بر ضرورت حفظ فرهنگ مقاومت، ایثار و دفاع مقدس گفت: در این راستا تاکنون با حضور در میان 14 خانواده شهید و 8 جانباز دفاع مقدس ضمن تکریم این بزرگواران، تلاش شد دغدغه های آنان در حوزه های مرتبط با ماموریت های مدیریت شهری رفع شود.
– مساجد پایگاه مشارکت اجتماعی
خسروی مساجد را یکی از پایگاه های مشارکت اجتماعی دانست و افزود: با حضور در 13 مسجد محلات منطقه 9 ضمن شناسایی مسائل مرتبط با امور شهری، سعی کردیم مرکزیت مساجد را در محلات تقویت کنیم.
– شناسایی خانواده محرومین و سیاست های حمایتی
وی در ادامه شناسایی خانواده محرومین و رفع نیاز حداقلی با استفاده از پتانسیل خیرین محل وسازمانهای مردم نهاد را جز فعالیت های معاونت اجتماعی برشمرد و توضیح داد: در این راستا 440 خانواده نیازمند در منطقه 9 شناسایی شده و به صورت مستمر بسته های حمایتی مواد غذایی، لباس و مواد ضدعفونی کننده میان آنها توزیع می شود.
– ساماندهی کودکان کار و آسیب دیده
شهردار منطقه9 با تاکید بر اینکه ساماندهی کودکان کار و آسیب دیده دیگر ماموریت اجتماعی شهرداری است، اضافه کرد: در این راستا 155 کودک شناسایی شده و تحت پوشش مرکز پرتو قرار گرفته اند.
وی در ادامه با اشاره به برخی خدمات ارائه شده به کودکان کار، آسیب دیده و در معرض آسیب در مرکز پرتو بیان کرد: تهیه و توزیع بسته های لوازم التحریر، تهیه و توزیع کفش به کودکان مرکز پرتو و توزیع غذای گرم میان خانواده های نیازمند و کودکان کار مرکز پرتو انجام شده است.
– حمایت از زنان سرپرست خانواده
خسروی حمایت از زنان سرپرست خانواده را دیگر الویت اجتماعی شهرداری دانست و گفت: 3 مرکز اشتغال زائی و توانمندسازی کوثر در منطقه فعال است؛ 55 زن سرپرست خانوار مورد حمایت مرکز کوثر قرار دارند تا در زمینه اقتصاد خانواده توانمند سازی صورت گیرد.
– طرح زمستان گرم‌ در منطقه 9
شهردار منطقه9 تهران در خصوص فراگیر شدن آسیب‌های اجتماعی در بخش های مختلف از جمله زباله گردها و کارتن‌ خواب‌ها عنوان کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی باید به این مهم اشاره کنم که در قالب طرح زمستان، گرم‌خانه‌ منطقه 9 فعال است و سعی داریم با امکان خدمات دهی کمی و کیفی بیشتری را فراهم کنیم.
– ارتقاء سرانه ورزشی
خسروی با اشاره به موضوع ارتقاء سرانه ورزشی در منطقه ادامه داد: در بازدیدهای میدانی از محله امام زاده عبدالله و با توجه به مطالبه مردمی، زمینی بلا استفاده به منظور استفاده بازی والیبال تجهیز شد و در اختیار شهروندان قرار گرفت.
وی ادامه داد: در راستای تامین عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه امکانات، شناسایی زمین های بلا استفاده و تبدیل آنها به فضاها و اماکن ورزشی ادامه خواهد داشت.
– مشارکت مردمی، گروههای جهادی، مساجد و نخبگان محلات
شهردار منطقه9 خاطر نشان کرد: با هدف کاهش آسیب های اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی به خصوص در محلات کم برخوردارتر منطقه با جدیت طرح تحول نگهداشت شهر را دنبال خواهیم کرد و در این مسیر ضمن بهره گرفتن از مشارکت مردمی، گروه های جهادی، مساجد و نخبگان محلات به صورت مستمر و میدانی بر اجرای طرح تحول نگهداشت شهر نظارت خواهیم داشت.
خسروی شهردار منطقه9 درباره طرح تحول نگهداشت شهر درحوزه معاونت شهرسازی و معماری نیز توضیحاتی ارائه کرد.
– طرح تحول نگهداشت شهر در حوزه شهرسازی
– رفع نواقص حصارهای کارگاهی در منطقه 9
وی درباره رفع نواقص حصار کارگاهی گفت: به منظور رفع نقص حصارهای کارگاهی، از حصارهای کارگاهی 310 ملک در حال ساخت مستمر بازدید شده است.
شهردار منطقه9 ادامه داد: در این راستا با توجه به زیباسازی منظر کارگاه های ساختمانی، دستورات مقتضی صادر شده است.
– رفع سدمعبر مصالح ساختمانی
خسروی با اشاره به رفع سدمعبر مصالح ساختمانی اضافه کرد: باتوجه به کنترل مستمر نگهداشت شهر براساس مولفه وجود مصالح ساختمانی و معابر و اهمیت ایجاد نظم در محدوده کارگاه نسبت به جمع آوری مصالح و یا نخاله ها در قسمت های مختلف پروژه و آزادسازی معابر در ماه اخیر تعداد 4 ملک دارای سدمعبر مصالح گزارش شده که رفع شده است .
وی در خاتمه اضافه کرد: همچنین طی بازید های مستمر و محسوس اکیپ های شهربان به صورت شبانه روزی از مسدود و محدود کردن پیاده روها و سایر فضاهای عمومی در کارگاه های ساختمانی خودداری می شود.