قالیباف؛رویکرد هوشمندسازی یکی از ۴ رویکرد مجلس است
قالیباف؛رویکرد هوشمندسازی یکی از ۴ رویکرد مجلس است
سکان نیوز؛ رئیس مجلس گفت:نظارت برخط بر بودجه کمک شایانی به تصمیم‌گیری‌ها می‌کند و امیدواریم تمام امور برخط شود که در راستای رویکرد هوشمندسازی به‌عنوان یکی از 4 رویکرد مجلس انقلابی است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم آئین رونمایی از گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ در دیوان محاسبات کشور حاضر شد، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: اتفاقات خوبی در دیوان افتاده است البته هنوز در میانه راه قرار داریم؛ هرساله بعد از ارائه لایحه بودجه، گزارش تفریغ بودجه آن در دی‌ماه ارائه می‌شد اما در زمان حاضر که در اوایل مهرماه قرار داریم و دولت به‌تازگی کار تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ را آغاز کرده است، گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ حاضر است و دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قرار است هر دو ماه یک‌بار گزارش اولیه از نظارت بر بودجه نیز ارائه شود، عنوان کرد: نظارت برخط بر بودجه کمک شایانی به تصمیم‌گیری‌ها می‌کند و امیدواریم تمام امور برخط شود که در راستای رویکرد هوشمندسازی به‌عنوان یکی از ۴ رویکرد مجلس انقلابی است.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: زمانی که بودجه می‌نویسیم برای زندگی مردم در شهرها و روستاها و همچنین دولت تصمیم‌گیری می‌کنیم و همگی تحت‌تأثیر سیاست‌های پولی و مالی ما قرار می‌گیرند.

رئیس مجلس افزود: واقعیت تلخ این است که وقتی کسری بودجه داریم در حقیقت این به‌معنای دست در جیب مردم کردن است، و در این شرایط در حالی حقوق‌ها را افزایش می‌دهیم که قدرت خرید مردم پایین آمده است.

قالیباف اولویت اول مجلس را نظارت بیان کرد و گفت: با تورم قوانین مواجه هستیم لذا باید به نظارت بر اجرای قوانین توجه کنیم و به‌سمت تنقیح برویم و صرفاً در حد نیاز، قانونگذاری داشته باشیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با ابراز اینکه “فرصت‌های خوبی برای ریل‌گذاری و نظارت داریم”، خاطرنشان کرد: در این راستا دیوان محاسبات مهم‌ترین نقش نظارتی بر بودجه را دارد و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز نظارت جدی بر امور دارند همچنین حضور نمایندگان مجلس به‌عنوان عضو ناظر در مجامع و شوراهای استانی و کشوری، خود فرصت خوبی برای نظارت است.

وی در ادامه بازوی نظارتی دیگر مجلس را اقدامات هیئت تطبیق قوانین براساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی دانست و متذکر شد: تذکر، سؤال، استیضاح و تحقیق و تفحص از دیگر بازوهای نظارتی مجلس هستند که تمامی این‌ها زمانی اثرگذار خواهد بود که همه این ابزارها در هماهنگی با هم کار کنند و اگر پراکنده‌کاری شود اثری ندارد که در این راستا جلسات حوزه نظارتی را برقرار کرده‌ایم تا تحولی در حوزه نظارت ایجاد کنیم و دیوان محاسبات کشور و گزارش‌های آن نیز رکن رکین نظارت‌های مجلس است.

قالیباف با اشاره به جلسات صحن مجلس در ۲ هفته آینده که گزارش تفریغ بودجه ۹۹ در آن ارائه می‌شود، عنوان کرد: به زمان تدوین برنامه هفتم توسعه کشور نزدیک می‌شویم که تأکید کردیم باید در آن به موارد خاصی همچون ناترازی در صندوق‌ها، معادن و یارانه‌ها اعم از نقدی و غیرنقدی و غیرشفاف توجه شود، همچنین اجرای دولت الکترونیک و راه‌اندازی سامانه‌هایی که دولت توسط قانون مکلف به آن شده است و همچنین اصلاح ساختار بودجه باید مدنظر قرار گیرد.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: مجلس جلسات روزهای سه‌شنبه خود را به بررسی‌های نظارتی اختصاص داده است و گزارش‌ها شفاف و روشن بیان می‌شود تا نمایندگانی که قرار است عضو کمیسیون تلفیق شوند، اطلاعات دقیق داشته باشند.