رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از انجام مراحل پایانی بررسی میزان آسیب‌پذیری سلامت ناشی از تغییرات اقلیمی در ۶ استان تا پایان امسال و تدوین برنامه سازگاری با تغییرات اقلیمی در سال آینده خبر داد.

عباس شاهسونی روز سه شنبه در گفت‌ وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره اقدامات وزارت بهداشت برای بررسی میزان آسیب پذیری سلامت ناشی از تغییرات اقلیمی و حوادث و بلایا بیان کرد: سیل و برف با شدت بالا می‌تواند ناشی از تغییرات اقلیمی باشد. به همین علت از ابتدای سال جاری در وزارت بهداشت در حال بررسی آسیب پذیری سلامت ناشی از تغییرات اقلیمی هستیم.

وی ادامه داد: این اقدام در ۶ استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، گیلان و خراسان رضوی به صورت آزمایشی انجام شده و در مراحل پایانی قرار دارد. در جریان این اقدام، ۶ پیامد شامل بیماری‌های منتقله از آب و غذا، بیماری‌های ناشی از حشرات و بندپایان، بیماری‌های غیرواگیر، بیماری‌های شغلی، کیفیت هوا و بلایا را بررسی می‌کنیم. برنامه ما این بود که بررسی آسیب پذیری سلامت ناشی از تغییرات اقلیمی در این ۶ استان تا اواسط اسفند به پایان برسد و در سال آینده این اقدام را در کل کشور اجرایی کنیم.

سکان نیوز، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: بر اساس این برنامه می‌خواهیم بدانیم که آیا روندها در ۱۰ سال گذشته در این حیطه‌ها منجر به تغییرات شدیدی شده است یا نه. به طور مثال اگر تغییری وجود داشته، بین بیماری‌های منطقه از آب و غذا و تغییرات اقلیمی، ارتباطی وجود دارد یا نه.

شاهسونی بیان کرد: نتایج این بررسی قرار است منجر به ایجاد برنامه سازگاری با تغییرات اقلیمی شود. با آماده شدن نتیجه طرح آزمایشی در ۶ استان، استراتژی‌های سازگاری را تدوین کرده و وارد مرحله اجرا خواهیم شد که احتمالا از سال آینده انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: هرچند این برنامه بسیار گسترده و بین بخشی محسوب می‌شود، اما رویکرد وزارت بهداشت در زمینه سلامت مردم است. این برنامه با همکاری سازمان حفاظت از محیط زیست انجام خواهد شد.

به گزارش ایرنا، تغییرات اقلیمی یکی از پدیده‌های جدی برای به مخاطره انداختن زندگی انسان‌ها در کره زمین و عامل بسیاری از حوادث و بلایای طبیعی است.

محمد نصیری رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر پیشتر در این رابطه گفته بود: از آنجایی که اقلیم کشور مستعد بروز ۷۰ بلای طبیعی است، بنابراین اهمیت موضوع آموزش و توانمندسازی داوطلبان آماده برای مقابله و رویارویی صحیح و اصولی دوچندان است.

محمد اسماعیل مطلق رییس اداره مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت نیز در این رابطه اظهار کرد: سالانه بالغ بر ۲۵۰ مخاطره طبیعی در ایران رخ می‌دهد و ۱.۵ میلیون نفر تحت تاثیر این مخاطرات قرار می‌گیرند که سیل بیشترین مخاطره طبیعی و زلزله کشنده‌ترین مخاطره در کشور است. آمار مخاطرات آب و هوایی در دنیا به علت تغییر اقلیم رو به افزایش است و ایران نیز از همین الگو تبعیت کرده و تغییرات جوی شدید که به تازگی نقاطی از کشور را تحت تاثیر قرار داده، نشان دهنده همین موضوع است.

  • نویسنده : صادقی