همواره از ابتکارات خردمندانه و خیرخواهانه عمان استقبال کرده ایم
همواره از ابتکارات خردمندانه و خیرخواهانه عمان استقبال کرده ایم
سکان؛ سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان گفت: چشم انداز گسترده‌ای برای ارتقای همکاری بین ایران و عمان وجود دارد.

علی نجفی سفیر ایران در مسقط در آستانه سفر سلطان عمان به ایران گفت: سفر سلطان هیثم بن طارق به تهران و دیدار وی با مقامات عالی رتبه کشورمان، شراکت و همکاری بین  ایران و عمان را بیش از پیش گسترش خواهد داد.

وی افزود: در راستای منافع و مصالح دو کشور، همواره هماهنگی و رایزنی برادرانه و مستمری در سطوح روابط دوجانبه و منطقه ای و بین المللی وجود دارد.

نجفی در مصاحبه با خبرگزاری عمان گفت : مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و عمان طی سال‌های گذشته روند رو به رشدی را طی کرد . با توجه به فرصت های امیدوارکننده ای که در همه سطوح وجود دارد، دو کشور در تلاش هستند تا روابط اقتصادی و تجاری فی مابین را گسترش داده و به سطح مطلوبی برسانند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی، ادامه داد: مبادلات تجاری بین ایران و عمان طی دو سال گذشته، سه برابر و  به رقم ۲ میلیارد دلار رسیده است. سال گذشته شاهد رشد ۶۰ درصدی در روابط تجاری بوده ایم.

نجفی افزود : اطمینان دارم که چشم انداز بسیار خوبی در روابط تجاری و اقتصادی دو کشور وجود دارد و با توجه به ظرفیت های موجود در بخش حمل و نقل هوائی و دریایی و موقعیت دو کشور، فرصت های بزرگ و امیدوار کننده ای برای توسعه همکاری و تجارت و ترانزیت وجود دارد.

سفیر ایران در عمان تصریح کرد: لغو روادید مسافرتی برای اتباع دو کشور، کمک زیادی به ارتقای گردشگری و مبادلات تجاری کرده و منجر به افزایش روزانه پروازها بین شهرهای مختلف ایران و عمان شد. 

وی همچنین در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: سلطنت عمان، جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران دارد و علاوه بر روابط و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی، چشم انداز گسترده ای برای ارتقای همکاری های سیاسی، اقتصادی، بین المللی و منطقه ای بین دو کشور وجود دارد. 

وی با بیان این که ایران همواره از نقش متوازن و تاثیرگذار عمان در منطقه و جهان استقبال می‌کند ، افزود: اعتماد متقابلی در سطوح بالای دو کشور وجود دارد و ما همواره از ابتکارات خردمندانه و خیرخواهانه عمان استقبال کرده‌ایم.