مجلس به‌دنبال تدوین سند جامع در حوزه‌ دیپلماسی اقتصادی است
مجلس به‌دنبال تدوین سند جامع در حوزه‌ دیپلماسی اقتصادی است
سکان نیوز؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ما نیازمند وجود یک سند جامع در حوزه‌ دیپلماسی اقتصادی هستیم که مجلس یازدهم در این باره در حال تلاش است.

هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به تولید و رفع موانع آن گفت: یکی از مزیت‌های ما در حوزه تولید، تولید فرآورده‌های نفتی است.

وی افزود: ما می‌توانیم با تولید فرآورده‌های نفتی هم تحریم نفت خام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خنثی کنیم و هم به فرمایش رهبری مبنی بر پرهیز از خام‌فروشی جامه عمل بپوشانیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: یکی از اقداماتی که در حوزه تولید فرآورده‌های نفتی و فروش آن می‌توانیم انجام دهیم استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی در کشورهای دوست است و ما از این طریق می‌توانیم چه نفتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که تاکنون می‌فروختیم و چه نفتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که تولید کرده و امکان فروش آن فراهم نشده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از طریق این پالایشگاه‌ها به فرآورده‌های باارزش نفتی تبدیل کرده و به فروش برسانیم.

بیگی‌نژاد خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مزایای استفاده پالایشگاه‌های فراسرزمینی ایجاد پیوند بین کشور ما و دیگر کشورها در حوزه اقتصاد و انرژی است و موجب رونق و گسترش دیپلماسی انرژی می‌شود.

وی افزود: این گسترش روابط در حوزه انرژی و افزایش ارتباط با کشورها از سطح سیاسی به سطح اقتصادی و در ادامه گسترش روابط در حوزه فرهنگی دستاوردهای فراوان دیگری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم به همراه دارد که یکی از آنها گسترش صنعت گردشگری است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان گفت: ما نیازمند وجود یک سند جامع در حوزه‌ دیپلماسی اقتصادی هستیم که مجلس یازدهم در این باره در حال تلاش است.