درخواست کمک ارمنستان از روسیه برای مقابله با جمهوری آذربایجان
درخواست کمک ارمنستان از روسیه برای مقابله با جمهوری آذربایجان
سکان نیوز؛ سران ارمنستان تصمیم گرفتند که از روسیه، سازمان امنیت دسته جمعی و شورای امنیت سازمان ملل برای مقابله با «تجاوزگری» جمهوری آذربایجان درخواست کمک کنند.

رسانه‌های ارمنستانی از برگزاری نشست ویژه شورای امنیت این کشور با حضور نخست‌وزیر، رئیس‌جمهور و رئیس پارلمان با موضوع درگیری‌های شدید با جمهوری آذربایجان خبر دادند.

«رادیو ملی ارمنستان» و دیگر رسانه‌های این کشور خبر دادند به دنبال درگیری‌های شدید شامگاه دوشنبه (دیشب) جمهوری آذربایجان و ارمنستان، نشست شورای امنیت ارمنستان برای بررسی این موضوع و راهکار مقابله با آن برگزار شد.

بنا بر این گزارش‌ها،  نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان ریاست این جلسه را که «واهاگن خاچاطوریان» رئیس‌جمهور و «آلن سیمونیان» رئیس مجمع ملی (پارلمان) هم در آن حاضر بودند، برعهده داشت.

بنا بر روایت رادیو ملی ارمنستان، در این جلسه «اقدامات تجاوزکارانه (جمهوری) آذربایجان علیه ارمنستان که از نیمه شب آغاز شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت».

شورای امنیت ارمنستان در این جلسه «در ارتباط با تجاوز به قلمرو مستقل جمهوری ارمنستان، تصمیم گرفته شد رسما از فدراسیون روسیه برای اجرای مفاد “معاهده دوستی، همکاری و کمک متقابل” و همچنین سازمان پیمان امنیت جمعی و شورای امنیت سازمان ملل درخواست کمک شود».

درخواست ارمنستان از روسیه و سازمان پیمان امنیت جمعی برای مقابله با جمهوری آذربایجان در شرایطی مطرح می‌شود که درگیری‌های شدید دو کشور خبرساز شده است.

«سازمان پیمان امنیت جمعی» کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان را در بر می گیرد.

شامگاه دوشنبه (دیشب) درگیری‌های شدیدی بین نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان رخ داد و به گفته وزارتخانه‌های دفاع دو کشور، چند نقطه در مرز شاهد تیراندازی و تبادل آتش بود.

روایت‌ها درباره این درگیری‌ها متفاوت است. در حالی که برخی خبرنگاران غربی از حملات جمهوری آذربایجان به مناطق مرزی و همچنین نواحی در خارج از منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر دادند، رسانه‌های ترکیه اما ارمنستان را مقصر درگیری‌های مسلحانه شبانه با جمهوری آذربایجان خواندند