تغییر رویکرد ستاد امربه معروف و نهی از منکر برای حل مشکلات اجتماعی
تغییر رویکرد ستاد امربه معروف و نهی از منکر برای حل مشکلات اجتماعی
سکان نیوز؛ رئیس ستاد امر به معروف بابل بیان داشت؛ یکی از انتظارات این سازمان، ایجاد محیط امن برای جوانان وپررنگ کردن حلقه مفقود شده ؛ نظارت در جامعه است .

زمانی که میدان مطالبه گری ها جای خود را در دولت انقلابی رییسی باز می‌کند ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بابل هم فضا را برای احیای دوباره این ستاد بار دیگر فراهم می بیند وباعث می شود که این ستاد بار دیگر پر قوت تر از قبل به کار خود ادامه دهد وجلساتی را با بعضی از مسئولان امر بگذارد تا از توان این ظرفیت ها در جهت توانمندسازی این عرصه استفاده نماید.
یکی از این جلسات جلسه با سردار سعادتی بوده است در این جلسه ابتدا ریس ستاد امر به معروف شهرستان بابل با ارایه گزارش عملکرد این ستاد ابراز داشت؛ ستاد امر به معروف در حال حاضر با تغییر رویکرد پابه عرصه گذاشته است وامید دارد بتواند با این تغییر نگرش به کمک مسئولان در جهت رفع مشکلات وآسیبهای ایجاد شده در جامعه گام بردارد.

وی تصریح کرد؛ در حال حاضر این نهاد با نگرش نظارت تذکر وگزارش شروع به کار نموده است وهرچند قضاوت در مورد عملکرد این نهاد زود است اما توانسته است اقدامات خوبی را انجام دهد .

رئیس ستاد امر به معروف در بخشی دیگر از سخنانش بیان داشت یکی از انتظارات این سازمان ایجاد محیط امن برای جوانان وپررنگ کردن حلقه مفقود شده ؛ نظارت در جامعه است .

وی افزود :مطابق ماده ۱۶ قانون حمایت از آمران امربه معروف و ناهیان از منکر ستاد امر به معروف و نهی از منکر عهده دار وظایفی ازجمله تعیین سیاست ها و خط مشی های اساسی در زمینه ترویج و اجرای امر به معروف و نهی از منکر و پیشنهاد آن به مبادی ذی ربط و تبادل اطلاعات و نظرات برای شکل گیری سیاست های مربوط به امر به معروف و نهی از منکر می باشد.

آدینه پور عنوان داشت:آسیب شناسی و ریشه یابی علل ترک معروف و ارتکاب منکروتعیین الگوهای رفتاری و زمینه سازی جهت مشارکت همه جانبه آحاد مردم و دستگاه های اداری و رسانه های عمومی در امور مربوط به فریضه امر به معروف و نهی از منکرورصد اقدامات انجام شده در اجرای این قانون و انعکاس آن به مراجع ذی ربط از جمله وظايف تعیین شده در این ستاد بوده است.

وی در پایان سخنانش گفت :این نهاد به عنوان ستاد احیاء امربه معروف انتظار دارد باهمت مسولان امر ومردم بتواند اقدامات لازم را باتوجه به تغییر الگوی سبک زندگی در جامعه امروز ارایه دهد
سردار سعادتی نماینده مردم شهر ستان بابل هم باگلایه از کم رنگ شدن این فرضیه در سالهای اخیر ابراز داشت: امر به معروف یک امر واجبی است که در سال‌های گذشته متاسفانه به دلایل گوناگون خوب اجرایی نشده است و این؛ جای تاسف دارد .

سردار سعادتی اظهار داشت: با توجه به انسجام لازم ووحدت رویه بین سه قوه لازم است این فرضیه در جامعه امروز پررنگ تر عمل نماید.

وی بیان داشت :فرضیه امر به معروف یک فرضیه عبادی سیاسی است که باعث ساختن در جامعه می شود وحال باید با آموزش مدون وبه روز شدن وکلی گویی در جامعه این فرهنگ را در جامعه بسط وگسترش دهیم.

وی افزود :نباید با افراط و تفریط ها-جامعه دچار مشکل شود و این ستاد می تواند در این راستا اقدامات شایسته ای را انجام دهد .
نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت:هیچگاه حکومت الهی؛ تضمین نخواهد شد مگر اینکه راهکار ونقش درست در جامعه تعریف شود .
سعادتی تصریح کرد:در حال حاضر حجمه سنگین اطلاعات درفضای مجازی باعث شده‌ است استفاده کار بران از این فضا بدون حصر و هیچ گونه چهار چوبی صورت گیرد وباعث تغییرات رفتاری و اتفاقات ناهنجاردر جامعه گردد که اگر جلوی این نوع ولنگاری ها ورها شدگی در جامعه گرفته نشود در آینده دچار آسیب های جبران ناپذیری خواهیم شد.
وی در پایان سخنانش به این ستاد با توصیه به حرکت در چهارچوب قانون اظهارداشت: متاسفانه در جامعه امروز خلاهای زیاد در فرهنگ وجود دارد که نشات گرفته از سوءمدیریت درست در این حوزه می باشد که امید وارم با شکل گیری این نهاد این سوءمدیریت ها از بین برود.ریس آموزش و پرورش شهرستان بابل هم در دیدار این ستاد ابراز داشت: یکی از سازهای محکم زیست مومنانه وخلیفه الله بودن انسان بر زمین آن است که از تمام موجودات برتر آفریده شده است اما گاهی اوقات متاسفانه انسان جایگاه خود را فراموش می کندولازم است در الگوهایی ویژه مبتنی برخود سازی در جامعه تزریق کرد
مهدی جایمند افزود:گاهی لغزش ها به بینش برمی گرددبینش هایی که به باور نرسیده است به این موضوع است که همگان در برابر حق تعالی مسیول هستیم.

وی با اشاره به حق الناس بیان داشت:دانش آموزان باید به این باور اعتقادی برسند که بعضی از ناهنجاری ها در جامعه عدول از حق الناس وحق الهی است واین باور راباید تبدیل به عقیده نماییم
ریس آموزش و پرورش بابل عنوان داشت :بخش اعظم کاستی های جامعه امروزی نشات گرفته از عملگرایی درجامعه امروز بوده است متولیان امری که باید از این فرضیه الهی نگهداری کنند سهل انگاری کردن واین سهل انگاری باعث منکرات ناخوشایندی در جامعه امروز شده است که باید جلوی این نوع رفتار ها ایستادگی کرد
جایمند دربخشی از سخنانش به خلا حوزه تربیتی در دوسال اخیر اشاره کرد وافزود:آسیب‌های زیادی در دوسال اخیر به بدنه تربیت آموزشی آموزش‌ و پرورش ایجاد شده است که امید داریم با برنامه درست وکارشناسی شده توسط کارشناسان امور این کمبود را جبران نماییم

وی در پایان سخنانش اظهار داشت :امید داریم اینگونه نشست ها تذکری باشد برعامل بودن در جامعه امروزی باشد ولنگاری برای ساختن فردایی بهتر باشدواین ما را بر آن کرد که از مردم عادی هم بازخورد این ستاد را جویا شویم اما متاسفانه بسیاری از افراد خواستند اسمشان بازگو نشو وما هم به احترامشان از بازگو شدن نامشان خودداری کردیم

ن.ا دانشجوی حقوق در گفتگو با ما در مورد احیای این ستاد ابراز داشت:امر به معروف متاسفانه در جامعه امروز جایگاه درستی تعریف نشده است وهمه فکر می کنند بازسازی کمیته سالهای گذشته است اما من امروز متوجه شدم وظایف دیگری را برعهده دارد که می تواند در کاهش بسیاری از فساد درجامعه نقش بسزایی داشته باشد.

پسر رپی که گوشواره به گوش دارد واز کلوپ بازیهای رایانه بیرون میاییدسوژه بعدی است کامران دانشجوانصرافی دانشگاه آزاد است که به دلایلی که از گفتن آن خودداری می کند نظرش در مورد ستاد امر به معروف ایستگاه ایست وبازرسی است وهنگامی که به اوشرح وظایف این ستاد را داخل اینترنت نشان می دهم با تعجب می پرسد چرا هیچگاه شرح وظایف این ستاد برای مردم گفته نشده است با دیدن این شرح وظایف اوهم داشتن چنین ستادی را در جامعه امروز لازم وضروری می داند.

مرد میانسالی که گویا معلم بازنشسته است آقای مرتضوی می گوید چرا این ستاد از بین رفته است و حال در حال احیا می باشدای کاش عوامل نظارتی در جامعه حاکم شود تابلوی بسیاری از آسیبها گرفته شود.
آقا رضا می گويد آثار و برکات امر به معروف و نهی از منکر حلال شدن درآمدها می باشد چرا که با انجام این فریضه است که راه های صحیح کسب و تجارت و پیشرفت صنعت می تواند هموار گردد و هر کسی می تواند در خور استعداد خویش به امرار معاش بپردازد و از طرفی بیکاری، گران فروشی، احتکار، اختلاس، قاچاق، رشوه، کم فروشی و کسب و کار زیان آور و سایر انحرافات اقتصادی ریشه کن گشته کسب و درآمد مردم حلال و پاکیزه می گردد.

حال امیدواریم این ستاد بتواند با تبیین درست مسیر و ریل گذاری صحیح تقویت روحیه نقد و نقدپذیری را در جامعه افزایش دهد وباجلوگیری از انحرافات وشناسایی آسیب‌های درست آینده بهتری را برای جامعه رقم بزند.