آیا واردات 2 میلیون دوز واکسن فایزر از بلژیک انجام می شود؟
آیا واردات 2 میلیون دوز واکسن فایزر از بلژیک انجام می شود؟
سکان نیوز؛ مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل بیان داشت؛ برای واردات 2 میلیون دوز واکسن فایزر قراردادی با هیئت امنای ارزی کشور در حال تنظیم است تا در یک تا دو ماه آینده به‌شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابه‌جایی واکسن پیش نیاید از کشور بلژیک به ایران ارسال شود.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در مورد واکسن‌های وارداتی گفت: در زمان حاضر 6 واکسن اسپوتنیک، بعضی از سایت‌های آسترازنکا، سینوفارم، بهارات هند، فایزر بلژیک و جانسون اند جانسون آلمان در کشور مجوز مصرف اضطراری گرفته‌اند و به‌محض تطبیق در بدو ورود به کشور، اجازه مصرف خواهند داشت.

محمدی افزود: در برنامه واردات ما سینوفارم وجود دارد. هند هنوز مجوز صادرات بهارات به ایران را صادر نکرده است. آسترازنکا از منابع مجاز و از طریق کوواکس وارد کشور می‌شود. واکسن اسپوتنیک بر اساس قرارداد 62میلیونی به ما داده نشده است که علت اصلی آن عدم تولید کافی این واکسن است.

وی تصریح کرد: برای واردات 2 میلیون دوز واکسن فایزر قراردادی با هیئت امنای ارزی کشور در حال تنظیم است تا در یک تا دو ماه آینده به‌شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابه‌جایی واکسن پیش نیاید از کشور بلژیک به ایران ارسال شود. واکسن جانسون اند جانسون هم در انتظار نهایی شدن قراردادهای بین‌المللی است. کشور تولیدکننده تا 5 میلیون دوز قول ارسال داده است و اگر طرف خارجی اقدام کند ما مشکلی از نظر تأمین ارزی نداریم. سینوفارم هم مثل سابق در حال واردشدن به کشور از طریق هیئت امنای ارزی، هلال احمر و شرکت‌های خصوصی است‌.

وی در مورد تزریق واکسن برای کودکان و دانش‌آموزان و بازگشایی برخی مدارس گفت: توصیه وزارت بهداشت رعایت فاصله زمانی دو هفته تا یک ماهه پس از تزریق دوز دوم است تا آنتی‌بادی در بدن دانش‌آموزان به‌مقدار کافی بالا رود. فعلاً آموزش و پرورش تصمیمی برای بازگشایی مدارس اتخاذ نکرده است اما حضور دانش‌آموزان بعد از تزریق دوز دوم در مدارس از نظر ما بلامانع است. با تدبیر مسئولان وزارت بهداشت به‌زودی واکسیناسیون سراسری دانش‌آموزان ظرف چند روز کاری انجام خواهد شد.

محمدی درباره تأییدیه سینوفارم گفت: این واکسن در امارات متحده، بحرین و چین مجوز اضطراری گرفته است. مقاله پایان مطالعات بالینی مراحل 1 و 2 آن هم در لنست چاپ شده است، البته برخی تولیدکنندگان واکسن از جمله واکسن‌سازان داخلی مدارک خود را برای واکسیناسیون کودکان ارائه کرده‌اند. مطالعات بالینی بزرگسالان و کودکان تفاوتی با هم ندارد تنها تفاوت تأیید واکسن برای کودکان و بزرگسالان این است که این واکسن‌ها برای گروه‌های داوطلب کودکان هم استفاده شود.

وی تأکید کرد: سازمان جهانی بهداشت به‌جز فایزر که تعداد آن هم کم است هیچ واکسنی را برای تزریق در کودکان و طیف سنی زیر 18 سال تأیید نکرده است. بسیاری از واکسن‌های دنیا هنوز توسط سازمان جهانی بهداشت تأیید نشده‌اند بلکه وزارت بهداشت هر کشوری است که تزریق این واکسن‌ها را تأیید کرده است. در کشور ما هم همین گونه است و اگر سازمان غذا و دارو واکسنی را پس از مطالعات کیفی، پیش‌بالینی و بالینی تأیید کند منتظر سازمان جهانی بهداشت نمی‌مانیم و مجوز اضطراری را صادر می‌کنیم و برای صادرات هم تأکید داریم تا تولیدکنندگان داخلی مدارک خود را در اسرع وقت به سازمان جهانی بهداشت بدهند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با رد ادعای خرید و فروش کارت واکسن کرونا و فروش آن به‌مبلغ 2 تا 5 میلیون تومان برای واکسن آسترازنکا و دستکاری سامانه وزارت بهداشت برای ثبت آن گفت: سامانه ما امنیت بالایی دارد و تا امروز اتفاقی برای این سامانه رخ نداده است البته این خبر را نمی‌توان کاملاً رد کرد چون ممکن است عده‌ای سودجو این کار را انجام دهند.

وی تأکید کرد: تمامی اطلاعات واکسن از قبیل تاریخ و زمان تزریق واکسن، نام تجاری واکسن، شماره بچ واکسن و شماره اختصاصی و تاریخ تولید و انقضای واکسن در سامانه واکسن وزارت بهداشت ذکر شده است و از سامانه‌ای گرفته می‌شود که تاریخ و زمان دقیق تزریق واکسن ذکر شده است. تمامی سامانه‌های ما به هم متصل هستند. قطعاً می‌گویم دستکاری در این سامانه امکان‌پذیر نیست اما برخی می‌توانند کارت جعلی واکسیناسیون را بفروشند.

وی گفت: به‌راحتی می‌توان فردی را که واکسن زده و نزده با ورود کد ملی در این سامانه راستی‌آزمایی کرد، فقط نام افرادی که واکسن زده باشند در این سامانه قید شده است.