برگزاری جلسه طرحهای مهم صنعت آب و برق استان سیستان و بلوچستان با حضور وزیر نیرو
برگزاری جلسه طرحهای مهم صنعت آب و برق استان سیستان و بلوچستان با حضور وزیر نیرو
سکان نیوز:جلسه پيگيري طرحهاي مهم صنعت آب و برق استان سيستان و بلوچستان با حضور وزير نيرو، معاون وزير در امور برق و انرژي، معاون وزير نيرو در امور آب، استاندار سيستان و بلوچستان و مديران صنعت آب و برق استان، برگزار شد.

به گزارش سکان نیوز/جلسه پیگیری طرحهای مهم صنعت آب و برق استان با حضور وزیر نیرو، معاون وزیر در امور برق و انرژی، معاون وزیر نیرو در امور آب، استاندار سیستان و بلوچستان و معاونان استاندار و مدیران صنعت آب و برق استان، برگزار شد.
در این جلسه که به منظور بررسی پیشرفت پروژه های مهم استان سیستان و بلوچستان تشکیل شد، مهندس پرنده مطلق، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در سال ۹۸، توضیحاتی درباره دو پروژه کلان استان در سطح انتقال خط ۴۰۰ کیلو ولت میل نادر و خط ۴۰۰کیلوولت زاهدان-بم را ارایه کرد.
با توجه به پویش الف ب ایران که در سال جاری علاوه بر «ساخت و سازها» به «ساز و کارها» نیز می پردازد، ایشان به اصلاح ساز و کار از سال قبل در شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان اشاره داشتند که در پروژه خط و پست میل نادر، با حذف ۷۰ کیلومتر خط ۲۰ کیلوولت مورد نیاز کارگاه پیمانکار از طریق تامین برق مورد نیاز با دیزل ژنراتور و همچنین نحوه مناقصه خط ۴۰۰ کیلوولت میل نادر به صورت EPC که برای اولین بار در کشور انجام و سبب شد ۷۰ درصد در هزینه ها این پروژه صرفه جویی داشته باشد، اشاره کرد.
مهندس پرنده مطلق در ادامه توضیحاتی در ارتباط با خط ۴۰۰ کیلوولت زاهدان-بم ارایه داد که این پروژه از سال ۸۶ کلنگ آن بر زمین خورده بود اما به دلیل هزینه سنگین تامین سیم تا شهریور ۹۸ با تنها ۵۸ درصد پیشرفت متوقف ماند، در سال گذشته با انجام قرارداد تامین سیم از طریق فاینانس فروشنده برای اولین بار در صنعت برق، مشکل تامین سیم این پروژه بزرگ که تکمیل کننده رینگ ۴۰۰ کیلوولت جنوب شرق کشور است، حل شد و پروژه با درصد پیشرفت قابل توجهی پس از ۱۴ سال، در حال اتمام است.
در پایان جلسه از مقام عالی وزارت جهت افتتاح پروژه های انتقال برق در استان که بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان است، در شهریور ماه دعوت به عمل آمد.
لازم به ذکر است ارزش ریالی پروژه های افتتاح شده در حوزه برق منطقه ای استان در حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال است و با اتمام این پروژه ها ۱۰ درصد به طول خطوط استان و ظرفیت پست های منطقه افزوده می شود.