آیا داروی سایتووکس برای درمان کرونا است؟
آیا داروی سایتووکس برای درمان کرونا است؟
سکان نیوز؛ سایتووکس (Cytovex®)در جعبه‌های ۴۰ عددی و به صورت قرص‌های ۲۰۰ میلی‌گرمی از طریق شرکت آدوراطب توزیع شده و در مراکز درمانی منتخب وزارت بهداشت قابل دسترس است.

تولید داروی جدید ضد‌ویروس با نام سایتووکس (Cytovex®) و نام علمی فاویپیراویر (Favipiravir) در داروسازی دکتر عبیدی آغاز شد. این دارو، نخستین بار توسط آزمایشگاه شیمیایی تویاما ژاپن تولید شد و در سال ۲۰۱۴ میلادی، مجوز مصرف برای درمان آنفلوانزا را از سازمان دارو و تجهیزات پزشکی ژاپن دریافت کرد. تابستان امسال سازمان غذا و داروی ایران نیز فاویپیراویر (Favipiravir) را در لیست داروهای رسمی برای درمان آنفلوانزا قرار داده است.

برای مقابله با ویروس کرونا، پزشکان سراسر جهان تجویز برخی از داروهای ضدویروس را آغاز کردند که فاویپیراویر (Favipiravir) یکی از آنهاست. در پژوهش‌های بالینی روی بیماران مبتلا به عفونت کرونا (کووید-۱۹) در کشورهای گوناگون، ای باعثن دارو کاهش طول مدت تکثیرپذیری ویروس کرونا و تسریع در روند بهبود ضایعات ریوی در سی‌تی‌اسکن بیماران شده و با عوارض جانبی کمی همراه بوده است.

به نقل از دکتر پیام طبرسی، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، نتایج مطالعات انجام‌شده بر روی بیماران مبتلا به فرم خفیف تا متوسط کووید-١٩ باعث شده است این دارو در پروتکل درمانی کشورهای روسیه، ترکیه و هند قرار گیرد. شایان ذکر است با توجه به اثربخشی این دارو، دو مطالعه بزرگ در آمریکا روی مبتلایان به عفونت کرونا در حال انجام است.

در همین راستا، داروسازی دکتر عبیدی از اسفندماه سال گذشته برنامه‌ای را برای توسعه و تولید داروی سایتووکس (Cytovex®) آغاز کرد و توانست با تکیه بر سابقه همکاری مستمر با شرکت‌های بین‌المللی و تجربه تولید داروهای ضدویروس و بیماری‌های خاص، داروی سایتووکس (Cytovex®) را تولید کند.

هم‌اکنون سایتووکس (Cytovex®)در جعبه‌های ۴۰ عددی و به صورت قرص‌های ۲۰۰ میلی‌گرمی از طریق شرکت آدوراطب توزیع شده و در مراکز درمانی منتخب وزارت بهداشت قابل دسترس است.

لازم به ذکر است حجم تولید سایتووکس (Cytovex®) وابسته به سیاست‌ها و میزان تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی خواهد بود