زنگ خطر افزایش دیابت در جوانان به علت اضافه وزن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب
زنگ خطر افزایش دیابت در جوانان به علت اضافه وزن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب
سکان؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از افزایش دیابت در جوانان به علت اضافه وزن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب خبر داد و گفت: افراد چاق، بی تحرک، دارای سابقه خانوادگی دیابت، سابقه بیماری های قلبی عروقی، سابقه دیابت بارداری و افراد بالای 35 سال بدون علامت حتما تست های غربالگری دیابت را انجام دهند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر موعودی گفت: دیابت یک بیماری با اختلال سوخت و ساز بدن بوده که با افزایش قند خون مشخص می شود و در سال های اخیر به علت تغییر در سبک زندگی، فراوانی این بیماری، افزایش پیدا کرده است.
دکتر مرجان موعودی فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: در حال حاضر 537 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند و پیش بینی می شود تا سال 2030 این میزان به 643 میلیون نفر در جهان افزایش یابد.
این پزشک با ذکر این نکته که بر اساس مطالعه اخیر 10.5 درصد افراد جهان مبتلا به دیابت هستند، تصریح کرد: شیوع دیابت در مازندران 14 درصد بوده است.
در دیابت نوع یک که به آن دیابت وابسته به انسولین گفته می شود تولید انسولین در بدن کاهش می یابد. این نوع دیابت شیوع کمتری دارد و معمولاً در سن پایین تری شروع می شود.
در دیابت نوع دو که شایع ترین نوع دیابت است، مقاومت سلول های بدن به انسولین رخ می دهد و در سن بالاتری شروع می شود، ولی به علت اضافه وزن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب شیوع آن در جوانان هم افزایش یافته است.
دکتر موعودی اذعان داشت: افراد مبتلا به دیابت ممکن است بدون علامت باشند و از بیماری خود مطلع نباشند یا به علت پرنوشی، تکرر ادرار، کاهش وزن و مشکلات بینایی مراجعه نمایند.
دکتر مرجان موعودی با ذکر این نکته که مهم ترین اقدام در پیشگیری از دیابت اصلاح سبک زندگی می باشد، اظهار داشت: هموطنان باید رژیم غذایی مناسب و متعادل داشته باشند و از صرف غذاهای حاوی قند بالا و کالری زیاداجتناب کنند.
این پزشک با اشاره به اینکه استفاده از غذاهای حاوی فیبر می تواند به کاهش جذب قند کمک کند، خاطر نشان کرد: افرادی که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند وزن اضافی را کاهش دهند و فعالیت فیزیکی منظم حداقل 150 دقیقه در هفته با شدت متوسط داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه غربالگری و تشخیص زودرس دیابت می تواند در پیشگیری از عوارض دیابت موثر باشد، گفت: توصیه می شود کلیه افراد بالای 35 سال بدون علامت تست های غربالگری دیابت را انجام دهند چون بسیاری از افراد دیابتی از بیماری خود مطلع نمی باشند و نیز در افراد چاق، بی تحرک، دارای سابقه خانوادگی دیابت، سابقه بیماری های قلبی عروقی، سابقه دیابت بارداری و سابقه تخمدان پلی کیستیک تست های غربالگری دیابت انجام شود.