آیا ایران با تصور «زمستان سخت اروپا»، مذاکرات احیای برجام را تعطیل کرده است؟
آیا ایران با تصور «زمستان سخت اروپا»، مذاکرات احیای برجام را تعطیل کرده است؟
سکان؛ یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در جلسه هفتگی کابینه این رژیم با اشاره به دستاوردهایش در دوران نخست‌وزیری، مدعی شد که دولت او توانست «مانع احیای #برجام با ایران شود.»

از روزی که دولت وقت ایالات متحده آمریکا به صورت رسمی و در برابر دوربین‌های تلویزیونی، خروج رسمی خود از توافق هسته‌ای موسوم به برجام را اعلام کرد تا همین امروز، کاخ سفید مهمترین و اصلی‌ترین مانع در برابر احیای این توافق بوده است.

به گزارش تسنیم، با این حال تلاش‌های رسانه‌ای طرف غربی برای پیشبرد بازی مقصرانگاری یا همان Blame Game منجر به ارائه‌ی تحلیل‌ها و اطلاعات گمراه کننده درباره‌ی روند مذاکرات شده است؛ خبرهایی که به طور ویژه، تلاش می‌کنند تا ایران را مسئول توقف و یا حتی تعطیلی مذاکرات معرفی کنند.

در روزهای اخیر، مطالبی از سوی برخی جریانات و افراد خاص درباره‌ مذاکرات احیای برجام و دورهای جدید برگزاری آن مطرح شده که ایران را به تحلیل غلط درباره‌ی نیاز طرف اروپایی به مذاکرات به دلیل در پیش بودن زمستان سخت و تلاش برای موکول کردن آن به فصل آخر سال متهم می‌کند؛ تحلیلی که نه ارتباطی با واقعیت‌های اروپایی دارد و نه برگرفته از واقعیت‌های ایرانی است.

تحلیلگران بین‌المللی البته شکی در اینکه کشورهای اروپایی درگیر یک بحران بزرگ و تاریخی هستند، ندارند و سران اروپا هم بارها از این بحران جدی در زمینه‌ی تامین انرژی برای ایام فصل سرد سال صحبت کرده‌اند. انریکه مورا، مسئول هماهنگ کننده مذاکرات هم بارها به صورت غیرمستقیم در دیدار با مقامات مسئول ایرانی و آمریکایی بر تمایل جدی اروپا برای ادامه مذاکرات و حصول توافق نهایی تاکید کرده است اما این نیازِ اروپا به توافق، مبنای محاسباتی تیم ایرانی نبوده است؛ چرا که نمایندگان ایران به دنبال تامین منافع ملی کشورمان بوده و هستند و فاکتورهای دیگری – نظیر فشار وارد شدن به طرف اروپایی – در دستگاه محاسباتی آنان جایی ندارد.

از سوی دیگر، تمام طرفین مذاکره و حتی کشورهای واسطه نظیر قطر و عمان هم تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که طرف آمریکایی به دلایل متعدد – از جمله شکاف گسترده سیباسی درون این کشور – توانای احیای برجام را ندارد و به همین دلیل تلاش می‌کند تا مانع از ادامه‌ی گفتگوها شود.

راب مالی، نماینده آمریکا در مذاکرات هم در چند مصاحبه‌ی اخیر خود صراحتا تاکید کرده که واشنگتن تمایلی برای ادامه‌ی گفتگوها و احیای برجام ندارد. به عنوان مثال، او در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان با بیان این ادعا که دیپلماسی بهترین راه در قبال عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، گفت که «اکنون احیای توافق حتی در دستور کار و تمرکز واشنگتن نیست.»

همچنین یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز در جلسه هفتگی کابینه این رژیم با اشاره به دستاوردهایش در دوران نخست‌وزیری، مدعی شد که دولت او توانست «مانع احیای #برجام با ایران شود.»

در چنین شرایطی که طرف غربی به صراحت اعلام می‌کند زمینه‌ساز توقف مذاکرات بوده و تمام تلاش‌های ایران برای پیشرفت گفتگوها به دلیل همین رویکرد آمریکایی‌ها ناکام مانده، تاکید بر تحلیل غلط تهران درباره‌ی زمستان سخت اروپا و ارتباط دادن آن با مذاکرات هسته‌ای، بیشتر از آنکه به یک خبر شبیه باشد، تبدیل به یک دروغ بزرگ شده است.