روزنامه ژاپنی: چین با نزدیک شدن به ایران از آمریکا دور می شود
روزنامه ژاپنی: چین با نزدیک شدن به ایران از آمریکا دور می شود
پکن- سکان نیوز- روزنامه «توکیو» از رسانه های چاپ ژاپن در گزارشی تحلیلی در مورد برنامه جامع همکاری های چین و ایران نوشت: همکاری چین و ایران باعث نزدیکی دو کشور و ضدیت بیشتر چین با آمریکا می شود.

به گزارش سکان نیوز روزنامه توکیو روز چهارشنبه در مطلبی نوشت: چین و ایران که با ایالات متحده درگیر هستند در قالب این برنامه، فواصل اقتصادی و نظامی خود را کاهش می دهند و اگر محتوای این برنامه که می توان آن را «توافق ضد آمریکایی» نامید به واقعیت تبدیل شود این امکان وجود دارد که روابط بین دو کشور و ایالات متحده بیشتر خراب شود.
این گزارش با اشاره به اینکه چین در قالب این برنامه حدود ۴۰۰ میلیارد میلیارد دلار در زمینه های مختلف از جمله بنادر، راه آهن و سیستم های ارتباطی سیار نسل پنجم (۵G) طی ۲۵ سال آینده در ایران هزینه خواهد کرد،‌ نوشته است: همکاری های دو کشور همچنین شامل آموزش نظامی مشترک، توسعه مشترک اسلحه و به اشتراک گذاری اطلاعات است.
روزنامه توکیو با بیان اینکه ایالات متحده تحریم هایی مانند ممنوعیت صادرات نفتی علیه ایران اعمال کرده است نوشت: اگر چین واردات نفت از ایران را از سر بگیرد تنش ها میان آمریکا و چین افزایش خواهد یافت.
گزارش با یاداوری اینکه این توافق نامه برای اولین بار هنگام سفر «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین از ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی مطرح شد نوشت: ایران همچنین یک پایگاه مهم برای طرح «یک کمربند یک جاده» است و اگر این برنامه به نتیجه برسد یک دستاورد دیپلماتیک عالی برای دو کشور خواهد بود.
در همین حال یک کارشناس حوزه چین در خاورمیانه به این روزنامه گفته است: اکنون روابط ایالات متحده آمریکا و چین نسبت به قبل بسیار بدتر شده است و چین دیگر نگران آسیب دیدن روبطش با ایالات متحده نیست.
توکیو در ادامه با اشاره به واکنش های مثبت و منفی در داخل و خارج از ایران به این برنامه نوشته است با این حال اجرایی شدن این برنامه چون نیاز به تصویب مجلس دارد کار مشکلی است.