آغاز ساخت مرکز دیسپاچینگ منطقه ای جنوب شرق کشور
آغاز ساخت مرکز دیسپاچینگ منطقه ای جنوب شرق کشور
سکان نیوز؛ كلنگ ساخت مركز كنترل، پايش، مانيتورينگ و سيستم مديريت انرژي يكپارچه برق منطقه اي سيستان و بلوچستان به زمين زده شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم اظهارداشت: این مرکز دیسپاچینگی اولین مرکز یکپارچه با بهره مندی از سیستم SCADA/EMS بومی است.

علیرضا پرنده مطلق افزود: قابلیت راهبری و کنترل ایستگاه های داخل کشور و تبادلی با کشورهای همسایه، راهبری مجزا جهت کنترل و پایش نیروگاه های تولید پراکنده و تجدیدپذیر، امکان اتصال ۳۰ ایستگاه انتقال و نیروگاهی و افزایش تا ۱۰۰ ایستگاه بهره مندی از ماژول های مربوط به سیستم DTS (Dispatching Training System، امکان ارتباط با مراکز دیسپاچینگ هم سطح در استان های مجاور، ارتباط با مراکز دیسپاچینگ ملی و پشتیبان، ارتباط با مراکز دیسپاچینگ فوق توزیع در سطح سیستان و بلوچستان، قابلیت دریافت اطلاعات PMU از جمله اهداف و مزایای انجام این طرح خواهد بود.

وی به مزایای ویژه افتتاح این مرکز نیز اشاره کرد و گفت: در نظر گرفتن ملاحظات و معیارهای امنیت سایبری و پدافند غیرعامل، حمایت از تولیدات داخلی شرکتهای دانش بنیان، اطمینان از پشتیبانی محصول، تسریع در اجرای پروژه، جلوگیری از خروج ارز از کشور، کاهش هزینه های اجرا تا ۲۰ درصد نمونه خارجی از دیگر مزایای اجرای این مرکز است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای سیستان وبلوچستان تصریح کرد: اعتبار هزینه شده بر این مرکز بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال بوده است.

معاون نیرو در امور برق و انرژی نیز به منظور افتتاح پروژه های صنعت برق سیستان و بلوچستان در هفته سی ام پویش هر هفته الف-ب-ایران حضور یافت.